Hyperpropustné střevo: základní příčina onemocnění

Hyperpropustné střevo: základní příčina onemocnění

Obecné, Autoimunitní onemocnění, Střevní flóra, Střevní příznaky, Střevní mikrobiotika, Střevní screening, Diabetes a prediabetes, Fybromyalgie, Histamin, Gastrointestinální onemocnění, Metabolická onemocnění, NASH (játra), Obezita
Hyperpermeabilní střevo je také známé jako „děravé střevo“ nebo „netěsné střevo“. Děravé střevo (způsobené tzv. těsnými spoji) není izolovaný stav, ale příznak, který má několik důvodů. Pro správnou opravu střevní stěny je třeba zjistit příčinu.

Termín děravé střevo označuje zvýšenou propustnost střevní stěny. Lékařský vyhledávač zobrazuje stovky článků publikovaných v hlavních lékařských časopisech, které popisují četné stavy spojené s netěsnou (poškozenou) střevní stěnou.

Propustnost a zonulin
Hyperpermeabilní střevo: základní příčina onemocnění Mezi buňkami střevní stěny jsou úzké kanálky. Střevní buňky obsahují speciální proteiny, které způsobují otevírání nebo zavírání těchto kanálků. Tyto struktury se nazývají těsné spoje a jsou přítomny jak v tenkém, tak v tlustém střevě. Při snížené funkci těsných spojů dochází k úbytku užitečných (výživných) látek a zvýšení průchodu nežádoucích molekul.

Jednou ze složek těsného spojení je zonulin. Zonulin je protein vázající hemoglobin, který v roce 2000 objevil Alessio Fasano. Mechanismus účinku zonulinu je složitý a není zcela objasněn, ale je známo, že hraje klíčovou roli v propustnosti střevní stěny.

Těsné spoje
Střevní sliznice je účinnou bariérou proti vstřebávání nedostatečně strávených částic potravy, bakteriálních endotoxinů, anorganických látek a těžkých kovů. Snížená bariérová funkce často vede k nekontrolovanému přílivu antigenů, které vyvolávají imunitní reakce (spouštěče) nejen lokálně, ale i systémově, a pokud tento proces přetrvává, může být zodpovědný za rozvoj závažných onemocnění.

Vlastní absorpce molekul a antigenů probíhá po průchodu sliznicí přes tři kompartmenty: přes M-buňky (absorpce antigenů), přes enterocyty (buněčná permeabilita) a přes těsné spoje. Těsné spoje regulují paracelulární transport molekul a chrání střevní sliznici před průnikem nepříznivých látek ze střevního lumenu do mezibuněčného prostoru.

Měření propustnosti: zonulinový test
Při hledání specifických testovacích metod k odhalení poškození těsných spojů nabývá v posledních letech na významu stanovení zonulinu.

Zonulin je lidský protein, který se podílí na regulaci těsných spojů střevní stěny. Váže se na receptor na střevních epiteliálních buňkách a zvyšuje jejich propustnost, čímž umožňuje průchod různých látek střevní stěnou. To může vést k autoimunitním onemocněním.

Autoimunitní diabetes 1. typu lze odhalit v raném stadiu pomocí zonulinu. Blokádou zonulinu lze mimo jiné zabránit vzniku diabetu 1. typu.
Zonulin přímo ovlivňuje kontrakci otevírání kanálků. Ostatní proteiny těsných spojů, jako je okludin, aktin a klaudin, jsou pod kontrolou zonulinu. Při snížení rozmanitosti střevního mikrobiomu, zánětu (cytokiny), Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě, alergiích a celiakii dochází ke zvýšení zonulinu. Toto zvýšení způsobí, že se mechanismus stane neregulovaným.

Při poškození těsných spojů se zonulin uvolňuje do střevního obsahu, kde stimuluje růstové receptory přítomné ve střevní stěně. To způsobuje nadměrnou excitaci, která oslabuje střevní buňky. Hladinu zonulinu lze měřit ve stolici. Zvýšení zonulinu ve stolici se používá jako biomarker narušené funkce střevní bariéry.

Snížená rozmanitost střevního mikrobiomu (slabá střevní flóra)
Děravá střeva jsou z velké části způsobena úbytkem zdravých střevních bakterií a méně rozmanitou střevní mikroflórou. Počet a druh střevních bakterií se snižuje v důsledku špatné stravy, užívání antibiotik, chemikálií, léků proti bolesti (NSAID) a umělých živin. Střevní bakterie nemají dostatek potravy.

Nedostatek pestré stravy bohaté na vlákninu a také nízká kvalita přijímané potravy výrazně snižuje střevní flóru.

Vědci publikovali v časopise J. Clin. Gastroenterologie, že děravé střevo hraje důležitou roli při vzniku onemocnění. Zonulinový test se často kombinuje s dalšími analýzami.

Zvýšená hladina zonulinu
Hodnota zonulinu může být zvýšená u:

  • Nesnášenlivost lepku, citlivost na lepek (včetně neceliakální citlivosti na lepek (NCGS), celiakie. Gliadin pocházející z lepku aktivuje zonulin a vede ke zvýšené propustnosti. Kromě zonulinu se stanovují markery lepku antigliadin a anti-transglutamináza.
  • zánětlivá střevní onemocnění, včetně Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy, zvýšením počtu lymfocytů a kalprotektinu.
  • Nízká hladina sIgA
  • Infekce plísněmi/kvasinkami, parazity včetně Giardia lamblia
  • Nadváha, vysoká hladina inzulínu a zvýšení TNF-α
  • Eozinofilie u alergie
  • Opožděná potravinová alergie IgG typu III. Provádí společnost Prohealth (Imupro) v Nizozemsku.
  • Pankreatitida
  • Ztukovatění jater/NASH
  • Zvýšené množství žluči z tučných potravin
  • Nadměrná konzumace alkoholu a následné přetížení jater
  • Hyperpropustné střevo: základní příčina onemocnění

Děravé střevo je spojeno s:

  • Alergické poruchy
  • Autoimunitní poruchy, zejména celiakie.
  • Onemocnění břicha
  • Diabetes mellitus závislý na inzulínu, metabolický syndrom, ztukovatění jater
  • Neurologická onemocnění
  • Psychické poruchy
  • Revmatoidní artritida
  • Kožní potíže

Co se dá dělat?
Obrovská rozmanitost střevního mikrobiomu a velké rozdíly mezi jednotlivci vyžadují přizpůsobení výživy. Je nepravděpodobné, že by probiotický přípravek obsahující jeden nebo více druhů bakterií měl zdravotní účinek u široké skupiny uživatelů. Rovněž by mělo dojít k přizpůsobení prebiotických druhů a také k výživě zdravé střevní sliznice.

Myslete na dostatek zinku, omega 3, brutnákový olej, rakytníkový olej, vitamin A, vitamin D a některé druhy aminokyselin (L-glutamin), kvercitin, resveratrol, berberin.

Dietologové by měli volit stravu, probiotika a prebiotika tak, aby intervence skutečně přinesla relevantní změnu. Dále je třeba zvážit poruchy trávení (včetně hniloby bílkovin, přílišného množství nestrávených tuků), potravinové alergie/potravinové intolerance/“Non Celiac Gluten Sensitivity“ (NCGS), FODMAP, histaminu atd..