Kofein má své výhody, ale může představovat i problémy. Zjistěte, kolik kofeinu je příliš mnoho a zda je třeba jeho spotřebu omezit.
Pokud spoléháte na kofein, který vás probouzí a udržuje v chodu, nejste sami. Miliony lidí se každý den spoléhají na kofein, aby zůstali bdělí a zlepšili svou koncentraci.
Kolik kofeinu je příliš mnoho?
Zdá se, že až 400 miligramů (mg) kofeinu denně je pro většinu zdravých dospělých bezpečných. To je zhruba množství kofeinu obsažené ve čtyřech šálcích vařené kávy, deseti plechovkách koly nebo dvou energetických nápojích. Mějte na paměti, že skutečný obsah kofeinu v nápojích se značně liší, zejména mezi energetickými nápoji.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv varuje, že kofein v práškové nebo tekuté formě může obsahovat toxické množství kofeinu. Pouhá jedna čajová lžička práškového kofeinu odpovídá přibližně 28 šálkům kávy. Takto vysoké množství kofeinu může způsobit vážné zdravotní problémy a případně i smrt.
Ačkoli užívání kofeinu může být pro dospělé bezpečné, pro děti není dobrým nápadem. Dospívající je třeba varovat před nadměrným příjmem kofeinu a mícháním kofeinu s alkoholem a jinými drogami.
Ženy, které jsou těhotné nebo se snaží otěhotnět, a ty, které kojí, by se měly poradit se svými lékaři o omezení užívání kofeinu na méně než 200 mg denně.
I u dospělých může nadměrné užívání kofeinu způsobit nepříjemné vedlejší účinky. A kofein nemusí být vhodnou volbou pro osoby, které jsou na jeho účinky velmi citlivé nebo které užívají některé léky.
Přečtěte si, zda byste neměli svůj kofeinový režim omezit.
Pijete více než 4 šálky kávy denně
Pokud pijete více než 4 šálky kávy s kofeinem denně (nebo její ekvivalent) a máte vedlejší účinky, jako např:
- Bolest hlavy
- nespavost
- Nervozita
- podrážděnost
- časté močení nebo neschopnost ovládat močení
- Zrychlený srdeční tep
- Svalový třes
I malá dávka způsobuje nervozitu
Někteří lidé jsou na kofein citlivější než jiní. Pokud jste na účinky kofeinu citliví, může i malé množství vyvolat nežádoucí účinky, jako je neklid a problémy se spánkem.
To, jak na kofein reagujete, může být částečně dáno tím, na jaké množství kofeinu jste zvyklí. Lidé, kteří nepijí kofein pravidelně, bývají na jeho účinky citlivější.
Nemáte dostatek spánku
Kofein, a to i odpoledne, může narušit váš spánek. I malé množství ztraceného spánku se může sčítat a narušit vaši denní bdělost a výkonnost.
Používání kofeinu k zamaskování nedostatku spánku může vytvořit nežádoucí cyklus. Například můžete pít kofeinové nápoje, protože máte problém zůstat během dne vzhůru. Kofein vám však brání usnout v noci, čímž se zkracuje doba vašeho spánku.
Užíváte léky nebo doplňky stravy
Některé léky a bylinné doplňky mohou s kofeinem interagovat. Mezi příklady patří např:
- Efedrin. Míchání kofeinu s tímto lékem – který se používá v dekongestivech – může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu, mrtvice nebo záchvatu.
- Teofylin. Tento lék, který se používá k otevření průdušek, má tendenci mít některé účinky podobné kofeinu. Jeho užívání s kofeinem by tedy mohlo zvýšit nežádoucí účinky kofeinu, jako je nevolnost a bušení srdce.
- Echinacea. Tento bylinný doplněk, který se někdy používá k prevenci nachlazení nebo jiných infekcí, může zvýšit koncentraci kofeinu v krvi a může zvýšit nepříjemné účinky kofeinu.
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, zda kofein může ovlivnit vaše léky.
Omezení návyku na kofein
Ať už je to z některého z výše uvedených důvodů, nebo proto, že chcete omezit své výdaje za kávové nápoje, omezit kofein může být náročné. Náhlé snížení kofeinu může způsobit abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy, únava, podrážděnost a potíže se soustředěním na úkoly. Naštěstí jsou tyto příznaky obvykle mírné a po několika dnech se zlepší.
Chcete-li změnit svůj návyk na kofein, vyzkoušejte tyto tipy:
Mějte přehled. Začněte si všímat, kolik kofeinu přijímáte z potravin a nápojů, včetně energetických nápojů. Pečlivě čtěte etikety. Nezapomeňte však, že váš odhad může být o něco nižší, protože některé potraviny nebo nápoje, které obsahují kofein, ho neuvádějí.
Snižujte množství postupně. Například vypijte každý den o jednu plechovku limonády méně nebo vypijte menší šálek kávy. Nebo se vyhněte pití kofeinových nápojů v pozdních hodinách. To pomůže vašemu tělu zvyknout si na nižší množství kofeinu a zmírní případné abstinenční účinky.
Přejděte na kávu bez kofeinu. Většina nápojů bez kofeinu vypadá a chutná stejně jako jejich kofeinové protějšky.
Zkraťte dobu přípravy nebo přejděte na bylinné. Při přípravě čaje jej vařte kratší dobu. Tím se sníží obsah kofeinu. Nebo si vyberte bylinkové čaje, které neobsahují kofein.
Zkontrolujte láhev. Některé volně prodejné léky proti bolesti obsahují kofein. Hledejte raději přípravky proti bolesti bez kofeinu.
Závěr
Pokud jste jako většina dospělých, je kofein součástí vaší každodenní rutiny. Obvykle nepředstavuje zdravotní problém. Mějte však na paměti možné vedlejší účinky kofeinu a buďte připraveni ho v případě potřeby omezit.